KAMATE na primljene pozajmice – prema poreznim propisima u Republici Hrvatskoj u 2024. godini
U 2024. godini, porezni propisi Republike Hrvatske postavljaju jasne smjernice u vezi s obračunom kamata na pozajmice osobito između povezanih i nepovezanih trgovačkih društava. Ključni aspekti regulirani su Zakonom o porezu na dobit i pravilnicima koji definiraju minimalne i maksimalne kamatne stope, a sve u svrhu sprječavanja poreznih nepravilnosti i optimizacije sustava oporezivanja.
Kamate između povezanih trgovačkih društava
Povezana trgovačka društva su ona koja imaju izravne ili neizravne vlasničke ili upravljačke veze, često unutar iste grupacije. Zbog potencijalne zloupotrebe internih pozajmica unutar grupacija, hrvatski porezni propisi zahtijevaju transparentnost u obračunu kamata između tih subjekata.
Kamatne stope na zajmove između povezanih osoba iz čl. 14. st. 3. Zakona o porezu na dobit prema Odluci o kamatnim stopama objavljenoj u Narodnim novinama (Nar. nov., br. 177/04. – 114/23.) za 2024. godinu iznosi 3,25%. Ova stopa služi kao minimalna ili maksimalna ovisno o okolnostima:
Minimalna kamatna stopa: Kada trgovačko društvo daje pozajmicu povezanoj osobi koja je nerezident, kamatna stopa ne smije biti niža od 3,25%. Ako je kamata niža ili zajam beskamatni, razlika između ugovorene kamate i 3,25% mora se dodati osnovici poreza na dobit za zajmodavca.
Maksimalna kamatna stopa: Ako povezano društvo daje pozajmicu domaćem trgovačkom društvu, nerezident mora obračunati kamatu od najmanje 3,25%. Ukoliko je kamata viša, višak iznad te stope neće biti priznat kao trošak i neće biti porezno priznati rashod kod primatelja zajma.
Posebna pravila vrijede i za povezane subjekte unutar Hrvatske u situacijama kada jedno od društava uživa porezne povlastice (npr. plaća porez na dobit po stopama koje su niže od propisane stope ili je oslobođena od plaćanja poreza na dobit iz razloga što posluje na potpomognutim područjima) ili pak prenosi porezne gubitke iz prethodnih godina. U takvim slučajevima također se primjenjuje propisana kamatna stopa kako bi se spriječile porezne manipulacije.
Dodatno na zajmove primljene od dioničara – članova društva primjenjuju se i odredbe čl.8 Zakona o porezu na dobit.
Članak 8. odnosi se na kamate na zajmove koje je društvo primilo od dioničara (udjeličara) koji drži najmanje 25 % dionica (udjela) ili glasačkih prava u društvu. Ako u poreznom razdoblju zajmovi takvog dioničara (udjeličara) premaše četverostruku svotu udjela tog dioničara u kapitalu ili glasačkom pravu, a koja je utvrđena u odnosu na svotu i razdoblje trajanja zajmova u poreznom razdoblju – tada će kamata koja je obračunana na onaj dio glavnice koji prelazi četverostruku svotu udjela biti porezno nepriznati trošak.
Kamate između nepovezanih trgovačkih društava
Za pozajmice između nepovezanih trgovačkih društava ne postoje specifične propisane kamatne stope. Stranke slobodno pregovaraju o kamatnoj stopi, no ona mora biti komercijalno opravdana i u skladu s tržišnim uvjetima. Međutim, postoji nekoliko općih smjernica:
- Kamata mora biti tržišno utemeljena kako bi bila porezno priznata kao rashod ili prihod.
- U slučaju da je kamata previsoka, porezna uprava može intervenirati i prilagoditi osnovicu poreza.
Što znači da društvo koje prima zajam od NEPOVEZANE (pravne osobe), bilo da se radi o rezidentu ili nerezidentu može isti ugovoriti:
- beskamatno
- ili se može ugovoriti ”tržišna” kamata
ZAJAM PRIMLJEN OD FIZIČKE OSOBE
Ako trgovačko društvo prima zajam od FIZIČKE OSOBE (građanina) isti može biti:
- beskamatno ugovoren ili
- sa ugovorenom kamatom
Ukoliko je kamata ugovorena tada treba voditi računa da ona sukladno čl.26 st.1 Zakona o obveznim odnosima (NN 35/05 do 155/23) ne može biti viša od stope zakonskih zateznih kamata, a to bi značilo da je najviše zakonom dopuštena kamatna stopa između osoba od kojih barem jedan nije trgovac (građani i druge osobe) za prvo polugodište 2024. godine iznosila 11,25%, odnosno za drugo polugodište 10,875%
Ako je kamata na primljeni zajam od fizičke osobe ugovorena, tada je društvo primatelj zajma/isplatitelj kamate (u trenutku isplate) dužan obračunati i obustaviti porez na DOHODAK OD KAPITALA koji u 2024. godini iznosi 12%.
S druge strane, ako bi trgovačko društvo dalo beskamatnu pozajmicu fizičkoj osobi tada bi se taj primitak smatrao primitkom u naravi te se oporezuje drugi dohodak.
Ako se kamata isplaćuje NEREZIDENTU – potrebno je voditi računa o POREZU PO ODBITKU.
NAPOMENA – Davatelj zajma FIZIČKA ili PRAVNA OSOBA član društva (vlasnik poslovnog udjela) može donijeti odluku da se odriče pozajmice, tada će ista biti evidentirana u korist PRIHODA ili povećanja KAPITALNIH PRIČUVA.
Zaključak
Kamate na pozajmice u 2024. godini, posebno između povezanih trgovačkih društava, podliježu strogim poreznim pravilima kako bi se spriječile zloupotrebe i optimizirala porezna osnovica. Kamatna stopa od 3,25% služi kao zaštitna mjera protiv manipulacije transfernim cijenama unutar grupacija, dok pozajmice između nepovezanih društava ostaju fleksibilne, uz uvjet da kamata bude tržišno utemeljena. Ove mjere osiguravaju pravednu raspodjelu poreznih obveza i transparentnost u poslovnim odnosima.
Autor, Admin – FINACRO d.o.o.