Oporezivanje prodaje dobara na daljinu i obavljane usluga osobama koje nisu porezni obveznici
Primjena sustava MOSS / OSS
Održavanje porezne usklađenosti i poštivanje lokalnih poreza uvijek je jedan od najvažnijih izazova vezanog uz internacionalno poslovanje. Kako bi se osigurala usklađenost sa propisima zemlje u kojoj planirate poslovanje, dobivanje PDV broja obično je jedan od prvih koraka, a postoji nekoliko razloga zbog kojih je potrebno imati taj broj. Jedan od razloga je dosezanje godišnjeg praga za PDV kod prodaje na daljinu, odnosno prekoračenje godišnjeg prometa kod e-trgovine za prodaju na daljinu.
Kada se registrirati za PDV?
Postoji više razloga koji zahtijevaju registraciju za PDV u zemlji u kojoj planirate vršiti isporuke dobara ili usluga – npr. ako planirate skladištiti i prodavati robu iz europske zemlje ili osnivate tvrtku u zemlji koja Vam nije domicilna, no svakako je prije pokretanja ikakvih radnji potrebno detaljno provjeriti koje su vaše porezne obveze osobito glede obveze registracije za potrebe PDV -a te sukladno tomu voditi brigu o pravodobnim prijavama poreznih izvještaja.
Jedan od razloga koji vas je, do srpnja 2021., zakonski obvezivao na prijavu i ishođenje PDV ID broja u stranoj zemlji – bilo je dosezanje godišnjeg praga za prodaju na daljinu. Države članice pojedinačno su određivale prag isporuke koji je mogao iznositi između 35.000 EUR i 100.000 EUR. U Republici Hrvatskoj prag isporuke iznosio je 270.000,00 kuna. Ako ste prodavali robu u inozemstvo putem prodaje na daljinu unutar Europe, koristio se PDV broj zemlje sjedišta vaše tvrtke sve dok niste prešli godišnji prag prodaje u stranoj zemlji u koju ste vršili isporuku.
Međutim, pravilo vezano uz pragove promijenjeno je te su od srpnja 2021. godine nacionalni PDV pragovi ukinuti te je uveden jedinstveni prag za prodaju na daljinu unutar EU od 10.000 eura. Ispod tog praga, isporuke i usluge oporezuju se po stopi PDV-a zemlje isporučitelja, odnosno PDV se plaća u zemlji sjedišta Vaše tvrtke. Čim prodaja na daljinu premaši EU prag, PDV se mora obračunati u svakoj zemlji u koju se roba isporučuje. U tom slučaju, potrebno je registrirati se za PDV u svakoj od tih zemljama.
Što znači da ukoliko strani porezni obveznik dođe u obvezu ishođenja PDV ID broja, prilikom podnošenja zahtjeva za registraciju za potrebe PDV-a, treba priložiti potvrdu porezne uprave države u kojoj ima sjedište o tome da je registriran kao porezni obveznik ili potvrdu o registraciji kod nadležnog tijela te države. Također, potrebno je priložiti izjavu ili drugi dokaz koji potvrđuje namjeru obavljanja isporuka dobara i usluga na području Republike Hrvatske te punomoć ili ugovor o poreznom zastupanju, ako je zastupanje ugovoreno. Važno je napomenuti da porezni obveznik ne smije opunomoćiti više od jednog poreznog zastupnika istovremeno.
U svrhu dodatnog rasterećenja poduzetnika i jednostavnijeg ispunjavanja obveze izvještavanja.
Do 01. srpnja 2021. porezni obveznici mogli su koristiti posebni postupak oporezivanja i elektronički sustav MOSS (Mini One Stop Shop) no samo za telekomunikacijske usluge, usluge radijskog i televizijskog emitiranja te elektronički obavljene usluge koje pružaju osobama koje nisu porezni obveznici.
Međutim od 01. srpnja 2021., primjena MOSS-a proširuje se na sve usluge pružene osobama koje nisu porezni obveznici, kao i na prodaju dobara na daljinu. Sustav MOSS postaje OSS (One Stop Shop), s ciljem omogućavanja poreznim obveznicima da ispune svoje obveze PDV-a prema svim državama članicama EU-a kroz jednu državu članicu, podnošenjem jedinstvene prijave PDV-a putem tog sustava. Podaci iz prijave automatski se prosljeđuju državama članicama u kojima su isporuke podložne oporezivanju.
Tako su Zakonom o PDV-u propisane su dodatne odredbe vezane za posebne postupke oporezivanja, od kojih izdvajamo:
Posebni postupak oporezivanja za usluge koje obavljaju oni porezni obveznici koji nemaju sjedište, stalnu poslovnu jedinicu, prebivalište ili uobičajeno boravište unutar Europske unije. Takav porezni obveznik može izabrati bilo koju državu članicu kao svoju državu prijave. Država članica potrošnje je ona u kojoj se smatra da je usluga obavljena osobama koje nisu porezni obveznici, sukladno člancima 16. do 26. Zakona o PDV-u. To uključuje usluge poput prijevoza, pristupa kulturnim, sportskim i obrazovnim događanjima, usluge vezane uz nekretnine te iznajmljivanje prijevoznih sredstava.
Posebni postupak oporezivanja odnosi se I na prodaju dobara na daljinu unutar Europske unije, isporuke dobara unutar države članice koje omogućuju elektronička sučelja/portali, kao i na usluge koje pružaju porezni obveznici sa sjedištem u Europskoj uniji, ali bez sjedišta u državi članici potrošnje. Ovaj postupak mogu koristiti porezni obveznici koji imaju sjedište, stalnu poslovnu jedinicu, prebivalište ili uobičajeno boravište u EU, ali ne i u državi članici potrošnje. Država članica prijave biti će ona u kojoj porezni obveznik ima sjedište, prebivalište ili boravište, ili, ako to ne postoji, država članica u kojoj porezni obveznik ima stalnu poslovnu jedinicu. Ako nema stalne poslovne jedinice unutar EU, država članica prijave postaje ona u kojoj započinje prijevoz dobara.
Dakle kada se premaši prag isporuke, mjesto oporezivanja postaje prebivalište primatelja usluga, odnosno lokacija na kojoj završava prijevoz dobara kupcu. Nakon prelaska praga, porezni obveznik može podnijeti prijavu za primjenu OSS sustava. Ukoliko ne odabere ovu opciju, dužan je registrirati se za potrebe PDV-a u svakoj državi članici u kojoj se nalazi mjesto oporezivanja njegovih isporuka.
Autor, Admin – FINACRO d.o.o.
Izvori:
Zakon o Porezu na dodanu vrijednost (NN br.73/13 – 35/24),
Pravilnik o porezu na dodanu vrijednost (NN br.79/13 – 39/24)
Direktive Vijeća (EU) 2017/2455 i Direktive Vijeća (EU) 2019/1995
https://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/Stranice/PDV_OSS.aspx
RRIF