Sukladno HSFI 13 poduzetnici priznaju obveze kada je vjerojatno da će zbog podmirenja obveze doći do odljeva resursa i kada se svota koja se ima podmiriti može pouzdano utvrditi. Provedbom obveznog godišnjeg popisa imovine i obveza (Inventure) poduzetnici trebaju revidirati da li su i dalje ispunjenu gore navedeni uvjeti kako bi na ispravan način iskazali stvarno stanje svojih obveza vodeći pritom brigu o danima dospijeća i rokovima zastare.

Sukladno navedenom, poduzetnici najčešće obveze otpisuju zbog:

  • Zastare
  • Ukoliko se radi o otpustu duga ili
  • Je došlo do nemogućnosti ispunjenja – npr. Vjerovnikovo društvo je prestalo postojati (brisano je iz Registra Trgovačkog društva)

Zakonom o obveznim odnosima (Narodne novine br. 35/05 – 155/23 definirani su rokovi zastare od kojih izdvajamo:

  • Opći zastarni rok – 5 godina (za sve tražbine za koje nije izrijekom propisan poseban zastarni rok)
  • Tražbine iz trgovačkih ugovora – 3 godine (prodaja robe i usluga)
  • Tražbine za naknade režijskih troškova – 1 godina (struja, voda, plin, telefon i sl.)
  • Tražbine utvrđene pravomoćnim odlukama/nagodbama sudskih, javnobilježničkih i drugih nadležnih tijela – 10 godina
  • Obveze za porezna davanja – 6 godina (pravo na utvrđivanje i naplatu – uključujući kamate, kazne i troškove ovrha)

Važna napomena – zastara se može prekinuti ukoliko dužnik prizna dug vjerovniku (npr. Plaćanjem dijela duga, ovjerom IOS-a ili neke druge potvrde potpisane od strane osobe ovlaštene za zastupanje i sl.)

Otpis obveze – zastara

Otpis obveze društvo utvrđuje odlukom, na način da se zatvara obveza prema vjerovniku i za iznos otpisa priznaje prihod (znači za poduzetnika koji radi otpis – taj otpis je oporeziv porezom na dobit).

Isti princip vrijedi i kod otpisa zastarjelih obveza po osnovi primljenih zajmova ili kredita.

Prestanak priznavanja obveze radi otpusta duga

Situacija je kada vjerovnik obavijesti svog dužnika da neće tražiti ispunjenje obveze, a sam dužnik izjavi da je suglasan s otpustom duga (što čini svojevrstan oblik sporazuma– jer je potrebna suglasnost obiju strana).

Otpust duga knjiži se također zatvaranjem obveze te se stavlja na konto prihoda koji je oporeziv.

Otpis obveza – društvo vjerovnik ne postoji/brisano iz Trgovačkog suda

Do otpisa obveza po ovoj osnovi dolazi najčešće iz razloga brisanja društva vjerovnika  radi stečaja, likvidacije i sl. a kad nema pravnog sljednika i za slučaj da ista tražbina prije samog brisanja nije prenesena na nekog novog vjerovnika (npr. Cesijom i sl.).

I ovaj otpis obveza isknjižava se na konto oporezivog prihoda.

Otpisa obveza prema članovima društva

Kod otpisa obveza prema članovima društva načelno se postupa jednako kao i sa otpisom svih ostalih obveza bilo pravnim ili fizičkim osobama – na konto prihoda.

Međutim, članovi društva imaju dodatnu opciju – pretvaranja obveza u kapitalne pričuve čime bitno poboljšavaju financijsku sliku društva (smanjenje obveze uz istodobno povećanje kapitala)

Otpis poreznih obveza

S poreznim obvezama postupa se na jednak način kao i sa ostalim obvezama. Načelno se radi temeljem usklade sa porezno knjigovodstvenim karticama (PKK) kojima je moguće pristupiti putem ePorezna pregledom stanja PKK na dan popisa stanja obveza.

Autor, Admin