Posted on
06.03.2025.
in
Zakon o strancima – izmjene i dopune usvojene 21. veljače 2025.
Dana 21. veljače 2025. godine u Hrvatskom saboru izglasane su izmjene i dopune postojećeg Zakona o strancima (Narodne novine br.133/20 -151/22), koje donose značajne promjene u regulaciji boravka i rada stranaca u Republici Hrvatskoj. Ključne promjene uključuju:
- Produženje valjanosti EU plave karte: Valjanost EU plave karte produžena je s dosadašnje dvije na četiri godine, čime se želi privući visokokvalificirana radna snaga.
- Mogućnost izdavanja plave karte za IT stručnjake bez formalnih kvalifikacija: Osobe bez formalnih obrazovnih kvalifikacija, ali s najmanje tri godine radnog iskustva u IT sektoru, sada mogu dobiti EU plavu kartu.
- Uvjet minimalne plaće za nositelje plave karte: Nositelji plave karte moraju imati mjesečnu plaću koja iznosi najmanje 1,5 prosječne bruto plaće u Hrvatskoj.
- Stroži uvjeti za poslodavce:
- Financijsko jamstvo: Poslodavci koji odustanu od radnika za kojeg su ishodovali radnu dozvolu dužni su državi platiti iznos jedne prosječne mjesečne bruto plaće po radniku.
- Kaznena evidencija: Poslodavci pravomoćno osuđeni za kaznena djela iz područja radnih odnosa (koji dospiju na’’crnu listu’’ zbog neprijavljenog rada), socijalnog osiguranja ili opće sigurnosti, kao i oni s dugovanjima prema državi, ne mogu zapošljavati strane radnike.
- Minimalni promet: Poslodavci moraju ostvarivati minimalni promet kako bi mogli zapošljavati strane radnike: za pravne osobe to iznosi 10.000 eura mjesečno, a za fizičke osobe 15.000 eura u šest mjeseci.
- Obveza osiguravanja primjerenog smještaja: Poslodavci koji osiguravaju ili posreduju u osiguravanju smještaja za strane radnike dužni su dokazati da je smještaj primjeren. Dokaz – ugovor o najmu – s jasno definiranim podacima o površini i broju osoba koje će koristiti prostor. Primjereni smještaj – čvrsti stambeni objekt sa sanitarnim čvorom fizički odvojenim od prostorija za spavanje i boravak, sa osigurnim grijanjem, strujom, tekućom vodom – znači prostor koji ispunjava sve higijenske i zdravstvene uvjete predviđene za stanovanje. Isto tako, muške i ženske prostorije moraju biti odvojene osim ako se radi o članovima obitelji, a najmanja kvadratura za smještaj osoba koja uključuje prostor za spavanje, pripremu hrane i sanitarne prostorije ne može biti manji od 14 m2 po osobi.
- Povečanje kazni za nezakonito zapošljavanje:
- Pravne osobe: Kazne se kreću od 5.000 do 20.000 eura.
- Fizičke osobe: Kazne iznose od 2.000 do 6.000 eura.
- Odgoda sankcija za prilagodbu poslodavaca: Propisan je odgodni učinak prekršajnopravnih sankcija kao zapreke za izdavanje dozvole do 1. siječnja 2026. godine, radi prilagodbe poslodavaca novim zakonskim uvjetima
- Zabrana angažiranja preko digitalnih platformi: Zabranjuje se obavljanje djelatnosti putem digitalnih platformi (npr. Bolt, Wolt i sl.) ako je poslodavac prethodno nezakonito zapošljavao strane radnike.
- Produljenje trajanja dozvola za boravak i rad: Dozvole za boravak i rad sada se izdaju do tri godine (ranije do jedne godine), a dozvole za sezonski rad izdaju se do devet mjeseci (ranije šest mjeseci). Također, broj zahtjeva za izdavanje dozvola biti će ograničen.
- Uklanjanje uvjeta radnog iskustva za jednostavna deficitarna zanimanja: Za jednostavna (pomoćna) deficitarna zanimanja, poput pomoćnog kuhara, pomoćnog konobara ili sobarice, više nije potrebno dokazivati radno iskustvo niti kvalifikaciju.
- Zabrana niže plaće za strane radnike: Strani radnici ne smiju imati manju plaću od one koju primaju zaposleni u Hrvatskoj na usporedivim radnim mjestima.
- Uvođenje posebne kategorije privremenog boravka za iseljenike: Uvodi se nova kategorija privremenog boravka u svrhu useljavanja i povratka iseljeništva za hrvatske iseljenike i njihove potomke iz trećih zemalja, koji se više neće tretirati kao stranci.
- Olakšano stjecanje državljanstva za iseljenike: Iseljenici će, odmah nakon odobrenja boravka, moći podnijeti zahtjev za primitak u državljanstvo te će imati pravo na zapošljavanje i samozapošljavanje bez dozvole za boravak i rad, kao i na programe obrazovanja, strukovne izobrazbe te obrazovanje i studiranje.
Cilj ovih izmjena je administrativno rasterećenje kako poslodavca tako i policijski uprava koje su izdavale dozvole, bolja regulacija područja boravka i rada stranaca u Hrvatskoj, privući visokokvalificiranu radnu snagu te osigurati poštivanje prava radnika i standarda rada. Očekuje se pojačan rad inspekcijskih tijela.
Autor, Admin